Our Team

Our Commitments:

  • Set the highest expectations in all areas of school life, so that all children can reach their full potential.
  • Deliver outstanding teaching, through an engaging and dynamic curriculum, which stimulates our chidren to be lifelong learners.
  • To provide a safe and enriching environment in which all children are able to develop thier strengths and grow in confidence.
  • To recognise and celebrate all cultures and beliefs within our community, to enable the children to be positive role models in society.

 

Meet the team

 

 

Leadership Team 

 

 

John Halliwell – Headteacher

 

Sandra Brierley – Deputy Headteacher

Isobel Nye – Assistant Headteacher

Anne Sheret – Deputy Headteacher

 

Early Years Team

 

Louise Bamfield – Teacher

Rachel Carr – Teacher

Megan Fraser –  Teacher

 

Tracy Bew – Early Years Educator

 

 

 

 

 

KS1

Shenna Hodges– Teacher

Tarni Williams –  Teacher

April Williams – Teacher

Felicity Gilmore -Teacher

 

 

 

 

 

KS2

Sasha Grant-Warsop –  Teacher

Megan Gwenlan–  Teacher

Isobel Nye – Teacher

Charlotte Blacker – Teacher

Georgina Cox – Teacher

Dion Quarless- Teacher

Jodie Fielder – Teacher

Richard Piggford – Teacher

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Non Class based Teachers

Polly Edmonds – PE Teacher 

Ross Radford – PE teacher 

Fay Milward – Inclusion Manager

Mark Charman – Teacher

D’naud Eugene – PE teacher

Jonathon Langdale – Teacher

 

 

 

Support Staff

Tina Wicker – HLTA/SENCA

Karen Harwood – Learning Mentor

Lawrence Annu– Learning Mentor

Tammy Curtis – ICT Technician

Neena Dave – EAL Teaching Assistant

Kelly Merritt – Teaching Assistant

Jackie Wallace – Teaching Assistant

Lisa Ingram – Teaching Assistant

Kelly Garraty – Teaching Assistant

Beverley Tree – Teaching Assistant

Lesley Butcher – Teaching Assistant

Ashleigh Todd – Teaching Assistant

Cassetta Henry – Teaching Assistant

Eileen Spriggs – Teaching Assistant

Carolyn Wilson – Teaching Assistant

Gill Danton – Teaching Assistant

Jackie Wallace – Teaching Assistant

Ann Ware – Teaching Assistant

Charlotte Ward – Teaching Assistant

Dawn Dogliotti – Teaching Assistant

Lynn Bruce – Teaching Assistant

Dinesh Seegobin – STEP ICT Manager

 

 

 

Admin Staff

Naomi Walters – Business Manager

Marie Wooldridge – Office Administrator

Lyn Darlington – Administrative Assistant

Louise Tomlinson  – Office Manager

Sally Rivers – Attendance Officer

Sandy Pearson – Welfare Officer

 

Enhanced Learning Provision

Gemma Barton –  Teacher

Lisa Makin –  Teacher

Sue Andrews –  Teacher

Maxine Robinson –  Teacher

Debbie Hunt – Teacher 

Trudi Harber – Specialist Teaching Assistant

Lynn Gorrie –  Specialist Teaching Assistant

Katy Gordon – Teaching Assistant

 Nola-Jane Deflorimonte – Teaching Assistant

 

Site Staff

Robert Bebe – Site Manager

Ben Schneider – Assistant Caretaker

Arthur Spriggs – Gardener

 

Breakfast and Lunchtime Supervisor

Helen Aldous – Supervisor

Katy Gordon – Supervisor

Jodie Suarez – Supervisor

Michelle Marsh – Supervisor

 

Kitchen Staff

Lisa Harris – Head Cook

Sharon Reeves – Assistant Head Cook

Lesley Harris – Kitchen Assistant

Lisa Johnson – Kitchen Assistant

Emma Decambre – Kitchen Assistant

Anita Walpole – Kitchen Assistant

Suzanne Martin – STEP Catering Manager

Jo Sparks – STEP Deputy Catering Manager 

 

Cleaners

Jodie Suarez

Joanne Lurkins

Cathleen Longhurst

Hazel Phillips

Maria Parris

 Elizabeth Mouctar